
Co to są kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne, czyli tzw. solary, to typ instalacji fototermicznej, która zmienia energię słoneczną na cieplną. Na pierwszy rzut oka przypominają wyglądem panele PV, przez co dość często są mylone. Podobnie jak fotowoltaika, kolektory mogą być montowane na dachu lub na gruncie jako samodzielne konstrukcje. Choć jednak oba te systemy bazują na energii słonecznej, to nie można ich stosować wymiennie. Kolektory mogą być natomiast dobrym uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznej.
Szacuje się, że w Polsce mamy już około 100 tysięcy instalacji kolektorowych, dlatego to jeden z najbardziej popularnych typów instalacji OZE w naszym kraju. Skąd taka popularność? W dużej mierze dzięki programowi realizowanemu w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2010-2014.
Zasada działania kolektorów:
- Słońce ogrzewa umieszczony w kolektorze absorber, który pochłania promieniowanie słoneczne i zamienia je w ciepło. Skuteczność pochłaniania zależy od rodzaju absorbera. Zwykły czarny absorber odbija dużą część promieniowania.
- Od absorbera ogrzewa się z kolei czynnik grzewczy (może to być woda lub płyn niezamarzający – glikol), który przepływa przez kolektor.
- Następnie ogrzany płyn przepływa do zasobnika.
- Płyn oddaje natomiast ciepło ogrzewanej wodzie użytkowej, która znajduje się w zasobniku.
- Ochłodzony płyn wpływa zaś z powrotem do kolektora.
Działanie kolektorów jest mocno uzależnione od strony świata, w którą są zwrócone. Oczywiście najlepiej pracują te instalacje, które ustawione są w kierunku południowym. Koniecznie też trzeba pamiętać o tym, że kolektory słoneczne działają wyłącznie wtedy, gdy świeci słońce, dlatego w chłodne i pochmurne dni nie będą generować wiele ciepła. Jeśli weźmiemy zaś pod uwagę, że najbardziej słoneczne miesiące są u nas od kwietnia do końca września, to będzie to czas, kiedy kolektory działają najprężniej. Co więcej, w tym okresie możemy nawet zrezygnować z innych źródeł podgrzewania c.w.u. Jednak zimą kolektory mogą być jedynie wsparciem konwencjonalnych źródeł ogrzewania. Same nie będą w stanie zapewnić wystarczającej ilości ciepła.
Rodzaje kolektorów:
- skupiające – z zakrzywionym zwierciadłem
- płaskie – najprostsze w budowie i najbardziej trwałe
- próżniowe – ze absorberem w próżni
- próżniowo-rurowe – ze zmniejszoną odpornością na grad czy ostry deszcze