Przydomowe elektrownie wiatrowe
przydomowe elektrownie wiatrowe

Co to są przydomowe elektrownie wiatrowe?

Przydomowe elektrownie wiatrowe są najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy mieszkają z dala od sieci energetycznej i tym samym są narażeni na przerwy w dostawie prądu oraz wysokie koszty przesyłu. Przydomowa elektrownia wiatrowa może zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na energię domku jednorodzinnego lub może także stanowić jej dodatkowe źródło energii.

Moc instalacji to od 300 W do 25 kW, przy czym najpopularniejsze to te o mocy od 3 do 5 kW. Solidna konstrukcja zapewnia niezawodność działania przez długie lata (nawet do 25 lat). Korzystając z przydomowych elektrowni wiatrowych, koszty za energię są stałe, a zwrot z inwestycji pojawia się już po 5 latach.

W skład przydomowej elektrowni wiatrowej wchodzą:

  • turbina wiatrowa,
  • licznik,
  • okablowanie,
  • akumulator.

Jak to działa?

Przydomowa elektrownia wiatrowa sprawia, że energia wiatru wprawia w ruch obrotowy wirnik wiatraka. Natomiast to przede wszystkim od zainstalowanej mocy turbiny zależą możliwości zastosowania tego rodzaju elektrowni. Turbina o mocy 0,5 kW byłaby dobrym dodatkowym źródłem prądu, którym zasilibyśmy drobne mechanizmy w gospodarstwie domowym, np. pompę w oczku wodnym czy bramę wjazdową. Turbina o mocy 1 kW dogrzeje ciepłą wodę lub doświetli budynek. Jednak dopiero elektrownia z turbiną na 5 kW będzie w stanie obsłużyć sprzęty AGD, podgrzewanie wody i oświetlenie domu, jak również będzie wsparciem instalacji centralnego ogrzewania.

Wiatrak produkujący prąd cały czas współpracuje z siecią energetyczną. Zgromadzoną energię wykorzystują więc na bieżąco domownicy, albo jej nadwyżki trafiają do sieci. Z kolei w mniej wietrzne dni potrzebną energię pobiera się właśnie z sieci.

Domowe elektrownie wiatrowe to ciągle jeszcze rzadko spotykana nowość na polskim rynku energetycznym. Niemniej jednak coraz więcej właścicieli domów, małych firm czy gospodarstw rolnych stawia na odnawialne źródła energii

Zaobserwuj nas
Skontaktuj się
z nami

Kontakt

ul. Zdrojowa 15
Wieniec Zalesie
87-880 Brześć Kujawski +48 603 030 233 [email protected]