Będzie zapora na Wiśle.

Będzie zapora na Wiśle.

3 lat temu 0
Porozumienie w sprawie budowy stopnia wodnego w Siarzewie koło Ciechocinka zostało podpisane. Zawarli je ministrowie środowiska, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz energii. Inwestycja, poza zapewnieniem bezpieczeństwa powodziowego, ma także umożliwić rozwój transportu rzecznego i produkcję czystej energii elektrycznej.

– Ta inwestycja jest istotna z kilku względów. Pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku, w tym umożliwi zmniejszenie ryzyka powodziowego w regionie. Przyczyni się również do rozwoju gospodarczego regionów położonych wzdłuż dolnej Wisły oraz rozwoju transportu śródlądowego – powiedział cytowany w komunikacie, minister środowiska, Jan Szyszko.

Budowa kolejnego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka wpisuje się m.in. w priorytety dotyczące rozwoju transportu wodnego na Wiśle i osiągnięcie parametrów międzynarodowej klasy żeglowności.

Realizacja tej inwestycji znalazła się w wykazie zadań pilnych w perspektywie krótkoterminowej dokumentu Założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do roku 2030.

Jest ona także uwzględniona w krajowych dokumentach strategicznych przyjętych przez Radę Ministrów, tj. aktualizacji Planów gospodarowania wodami dla obszaru dorzecza Wisły oraz w Planach zarządzania ryzykiem powodziowym na obszarze dorzecza Wisły.

– Zapewnienie kolejnych kilkudziesięciu kilometrów stałych parametrów żeglugowych będzie początkiem aktywizacji całego jej odcinka i terenów przybrzeżnych – czytamy w komunikacie prasowym MGMiŻŚ.

Zgodnie z harmonogramem, lata 2017 – 2019 to czas na uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Prace budowlane miałyby ruszyć w 2020 roku, zakończyć się przed końcem 2025 roku.

Koszt tej inwestycji szacowany jest na ponad 2,2 mld zł. Od ponad 40 lat nie było w Polsce realizacji tak wielkiej inwestycji wodnej – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu Energi. – To porozumienie wreszcie przełamuje stagnację. Grupa Energa wspiera ekspercko działania trzech ministerstw. Między innymi dzięki naszym działaniom doszło do dynamizacji procesu, a tym samym do zawarcia tego porozumienia.

Jak dodaje, inwestorem stopnia wodnego w Siarzewie będą Wody Polskie, a Energa stara się o możliwość operowania części energetycznej w tym przedsięwzięciu, podobnie jak w przypadku zapory we Włocławku.

– Inwestycja z punktu widzenia kraju jest ważna z wielu powodów. A to te najważniejsze: Zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, zabezpiecza ogromne tereny przed powodziami i wreszcie udrażnia Wisłę żeglugowo. Brak tej inwestycji zagroziłoby w funkcjonowaniu stopnia wodnego we Włocławku – dodaje Daniel Obajtek.

źródło: www.rynekinfrastruktury.pl

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć znacznikówHTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*