Będzie zapora na Wiśle.
– Ta inwestycja jest istotna z kilku względów. Pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku, w tym umożliwi zmniejszenie ryzyka powodziowego w regionie. Przyczyni się również do rozwoju gospodarczego regionów położonych wzdłuż dolnej Wisły oraz rozwoju transportu śródlądowego – powiedział cytowany w komunikacie, minister środowiska, Jan Szyszko.
Budowa kolejnego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka wpisuje się m.in. w priorytety dotyczące rozwoju transportu wodnego na Wiśle i osiągnięcie parametrów międzynarodowej klasy żeglowności.
Realizacja tej inwestycji znalazła się w wykazie zadań pilnych w perspektywie krótkoterminowej dokumentu Założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do roku 2030.
Jest ona także uwzględniona w krajowych dokumentach strategicznych przyjętych przez Radę Ministrów, tj. aktualizacji Planów gospodarowania wodami dla obszaru dorzecza Wisły oraz w Planach zarządzania ryzykiem powodziowym na obszarze dorzecza Wisły.
– Zapewnienie kolejnych kilkudziesięciu kilometrów stałych parametrów żeglugowych będzie początkiem aktywizacji całego jej odcinka i terenów przybrzeżnych – czytamy w komunikacie prasowym MGMiŻŚ.
Zgodnie z harmonogramem, lata 2017 – 2019 to czas na uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Prace budowlane miałyby ruszyć w 2020 roku, zakończyć się przed końcem 2025 roku.
Koszt tej inwestycji szacowany jest na ponad 2,2 mld zł. Od ponad 40 lat nie było w Polsce realizacji tak wielkiej inwestycji wodnej – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu Energi. – To porozumienie wreszcie przełamuje stagnację. Grupa Energa wspiera ekspercko działania trzech ministerstw. Między innymi dzięki naszym działaniom doszło do dynamizacji procesu, a tym samym do zawarcia tego porozumienia.
Jak dodaje, inwestorem stopnia wodnego w Siarzewie będą Wody Polskie, a Energa stara się o możliwość operowania części energetycznej w tym przedsięwzięciu, podobnie jak w przypadku zapory we Włocławku.
– Inwestycja z punktu widzenia kraju jest ważna z wielu powodów. A to te najważniejsze: Zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, zabezpiecza ogromne tereny przed powodziami i wreszcie udrażnia Wisłę żeglugowo. Brak tej inwestycji zagroziłoby w funkcjonowaniu stopnia wodnego we Włocławku – dodaje Daniel Obajtek.
Wyślij komentarz