Pokaźna dotacja dla Gminy Chełmża
dotacja dla Gminy Chełmża

Dotacja dla Gminy Chełmża w ramach pierwszej edycji pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowego Funduszu Polski Ład wyniosła ponad 6 milionów złotych. Ponad 3,3 miliona (95% kosztu inwestycji) zostanie przeznaczone na budowę farmy fotowoltaicznej „Elektrownia słoneczna – Kiełbasin 1”. Gmina Chełmża jest wiodącym członkiem Toruńskiego Klastra Energii ENERGIA GOTYKU.

Wyprodukowana przez farmę energia elektryczna zaspokoi zapotrzebowanie wszystkich budynków użyteczności publicznej należących do gminy. Zagregowane nadwyżki gmina będzie mogła sprzedać pozostałym członkom klastra energii, zwiększając tym samym wpływy do budżetu. Zastosowane rozwiązanie znacznie ograniczy koszty bieżące, które w związku z rosnącymi cenami prądu będą z roku na rok coraz wyższe.

Dotacja dla gminy nie byłoby jednak możliwa bez odpowiedniego przygotowania. Gmina skrupulatnie od kilku lat kompletowała szereg wymaganych dokumentów do budowy farmy o mocy 1 MW. Rząd nie miał więc żadnych wątpliwości, przyznając dotację. Tym samym Gmina Chełmża stała się prekursorem odpowiedniego planowania energetycznego na poziomie lokalnym.

Swój udział ma w tej inwestycji również nasze stowarzyszenie, które przeprowadziło gminę przez całą procedurę administracyjną.

Zachęcamy wszystkie gminy do kontaktu, aby tak jak Gmina Chełmża, nie przejmować się już rosnącymi cenami za dostawę energii elektrycznej oferowanymi w przetargach. W całej Polsce są dobre warunki do produkcji energii elektrycznej ze słońca, więc efektywność instalacji fotowoltaicznych będzie bardzo wysoka.

Zaobserwuj nas
Skontaktuj się
z nami

Kontakt

ul. Zdrojowa 15
Wieniec Zalesie
87-880 Brześć Kujawski +48 603 030 233 [email protected]