Z wizytą na farmie wiatrowej w Wagańcu

Z wizytą na farmie wiatrowej w Wagańcu

6 lat temu 0

25 maja Prosument Klaster OZE oraz grupa stażystów z Ukrainy udała się na zwiedzanie Farmy Wiatrowej w Wagańcu. Zaproszenie na farmę otrzymaliśmy od firmy CE Energy Polska Sp. z o.o, w składzie pana Wojciecha Więcławka, Rafała Dąbrowskiego i pani Joanna Pawlukiewicz.

Farma wiatrowa zlokalizowana jest ok. 25 kilometrów na południowy wschód od Torunia, w sąsiedztwie wsi Nieszawa, Sierzchowo oraz Zbrachlin w powiecie aleksandrowskim.

Powitanie

Na farmie przywitali nas również przedstawiciele firmy PBDI S.A, głównego wykonawcy dróg dojazdowych do farmy oraz konstrukcji fundamentowych, które utrzymują cały wiatrak oraz ekspert z firmy Senvion, światowego lidera w produkcji turbin wiatrowych i podzespołów niezbędnych w konstrukcji wiatraka.

Na wstępie przedstawiciel firmy PBDI S.A. zaprezentował uczestnikom spotkania prezentację ilustrującą etapy powstawania i modernizacji dróg dojazdowych do farmy oraz kolejne etapy instalacji turbiny.

Opis farmy

Na farmie docelowo ma się znajdować 25 turbin wiatrowych o mocy 2 MW. Zostały one zainstalowane na stalowych masztach o wysokości 100 m. Maszty te posadowiono na żelbetowych fundamentach o średnicy 26 m, zagłębionych w gruncie na głębokości ok. 3 m pod poziomem terenu. Wytworzona przez farmę wiatrową energia elektryczna jest dostarczana podziemnymi liniami kablowymi do stacji elektroenergetycznej (GPZ)

Wymogi formalno-prawne

Pani Joanna Pawlukiewicz opowiedziała jak wygląda kwestia formalna powstawania farmy. Podkreśliła, że budowa farm wiatrowych jest niezbędna, aby można było zrealizować zadania związane z przyjętym przez Unię Europejską pakietem klimatyczno – energetycznym zakładającym redukcję CO2 do roku 2020. Przyznała również, że proces inwestycyjny budowy farm trwa bardzo długo, w tym przypadku aż siedem lat. Inwestor pragnący postawić farmę oprócz znalezienia lokalizacji spełniających określone warunki wiatrowe, środowiskowe i infrastrukturalne musi spełnić cały szereg wymogów formalno-prawnych. Przykładowo, przed rozpoczęciem prac projektowych przeprowadzane są w rozważanej lokalizacji przynajmniej 12 miesięczne pomiary wiatru. Jeżeli ich wyniki okażą się zachęcające, potwierdzona zostanie możliwość odbioru energii parku wiatrowego przez krajowy system elektroenergetyczny, konieczne jest uzyskanie tzw. decyzji środowiskowej, co z kolei musi być poprzedzone sporządzeniem raportu o oddziaływaniu na środowisko. Do tego dochodzą jeszcze wielomiesięczne procedury związane z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Często kluczową sprawą jest również czynnik ludzki czyli akceptacja społeczności lokalnej mieszkającej w okolicy farmy. Niestety nasze społeczeństwo w kwestii energetyki odnawialnej jeszcze bardzo mało wie, a jak to w życiu była każda nowa, nieznana rzecz budzi obawy i strach. Jednak korzyści płynące z funkcjonowania farmy wiatrowej dla gminy są ogromne, oprócz zysków w postaci podatków (ok. 2mln zł rocznie), które stanowią znaczącą część budżetu, gmina wzbogaca się o nową infrastrukturę drogową. Powstają nowe drogi dojazdowe oraz remontuje się niektóre odcinki istniejących już dróg. Mieszkańcy dzięki podpisanym umowom dzierżawy lub służebności na posadowienie elementów elektrowni wiatrowej uzyskują dodatkowe środki finansowe.

Wnętrze wiatraka

Mieliśmy również możliwość zajrzeć do wnętrza wiatraka, gdzie pod okiem eksperta przymierzaliśmy sprzęt do wspinaczki wysokościowej, który jest niezbędny podczas pracy na wiatraku. Ekspert zapoznał nas z technicznymi aspektami produkcji energii z wiatru. Uczestnicy wycieczki w trakcie zwiedzania elektrowni zadawali liczne pytania na temat funkcjonalności inwestycji i zastosowanej na farmie technologii.

Zwieńczeniem wyprawy był poczęstunek zapewniony przez inwestora.

Wielkie podziękowania kierujemy w stronę firmy CE Energy Polska Sp. z o.o. dzięki, której owa wycieczka mogła się odbyć .

IKEA inwestuje w farmy wiatrowe

Ciekawostką może być fakt, że farmy wiatrowe są coraz częściej wykorzystywane są jako źródło energii dla wielkich firm. Tak jest w przypadku koncernu IKEA, który ma w swoim posiadaniu aż 6 farm wiatrowych – tylko w Polsce. Strategia IKEII zakłada niezależność energetyczną do 2020r, właśnie dzięki wykorzystaniu energii wiatrowej. Taka energia pozwala pokryć koszty związane ze zużyciem prądu we wszystkich centrach handlowych, biurach i magazynach. Koncern inwestuje jeszcze w inne odnawialne źródła energii takie jak biomasa, kolektory słoneczne czy pompy ciepła.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć znacznikówHTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*